Soubor workshopů na podporu v oblasti scénického čtení

Na základě reakcí na akci Listování s Lukášem Hejlíkem jsme připravili soubor workshopů na podporu v oblasti scénického čtení, dramatizace čteného textu a práce s textem. Každý z workshopů je zaměřen na jinou věkovou kategorii dětí a žáků. Pozvánku a bližší informace naleznete ZDE.

Změna termínu setkání zřizovatelů škol.

Změna termínu setkání zřizovatelů škol. Vzhledem k souběhu více akcí pro starosty obcí je termín setkání zřizovatelů mateřských a základních škol přesunut

na 27. 3. 2019 od 8 hod. v zasedací místnosti SORP.

Těšíme se na setkání.

Zábavná hodina matematiky

Ve středu 20. února 2019 se v ZŠ T. Šobra sešlo dvacet matikářů ze sedmi škol z Písecka, aby se naučili, jak žákům zatraktivnit hodiny matematiky. Jak aktivně zapojit všechny děti ve třídě? Musejí ti rychlejší „za odměnu“ jen dostávat příklady navíc? Jak se nenápadně naučit intervaly, prostorovou orientaci, geometrii, logiku? Malý i velký počtář jistě ocení, když si bude moci v hodině vyzkoušet zábavné hlavolamy, využije různé matematické úkony při hrách a soutěžích a ani nezpozoruje, že právě delší dobu aktivně počítal. Jak na to, to si matikáři vyzkoušeli s lektorem Mgr. Janem Vodičkou a nakonec neodolali, a každý si zakoupil nějaké hry  i pro své potřeby. Nápadů na podobné akce mají členové pracovní skupiny pro matematickou gramotnost ještě spoustu a doufáme, že se mnohé podaří v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Písecku II, realizovaného Svazkem obcí regionu Písecko, během čtyřech let jeho trvání uskutečnit.

V únoru 2019 proběhla v rámci projektu MAP II Písecko jednání pracovních skupin pro rovné příležitosti (5.2.), pro čtenářskou gramotnost (11.2.), pro matematickou gramotnost (20.2.) a pracovní skupina mateřských škol (20.2.2019). Všechny pracovní skupiny mimo jiné plánují aktivity pro školy, děti, žáky a veřejnost na jaro a podzim 2019.

Učitelé se učili LISTOVAT

29. ledna se více než 80 češtinářů ze základních škol, pedagogů z mateřských škol i školních družin a dalších zájemců sešlo v aule Základní škole E. Beneše na workshopu LiStoVáNí skupiny Lukáše Hejlíka. Akci, jejímž cílem je podporovat čtenářskou gramotnost dětí, pro ně připravil Svazek obcí regionu Písecka. Učitelé mají nelehký úkol zažehnout v dětech chuť po poznání a podle autorů může být právě LiStOVáNí tou správnou zápalkou. Divadelní představení s knihou v ruce přináší dětem zcela nový zážitek. Kostýmy, rekvizity, vizuální a hudební efekty přenesou publikum do jiného světa.

Ukázka z listování

Na programu byly ukázky ze tří knih – detektivní příběh ze ZOO Komisař Vrťapka od Petra Morkese, Pachatelé dobrých skutků od Miloše Kratochvíla a Straka v říši entropie od Markéty Baňkové. Profesionální herci – členové Jihočeského divadla České Budějovice – Věra Hollá a Pavel Oubram dokázali i ukázky pro školky předvést tak, že dospělí slzeli smíchy. Celým programem provázel slovem Lukáš Hejlík, který vše učitelům vysvětloval a předával zkušenosti z jiných vystoupení ve školách i pro dospělé: „Začíst se do knihy, to je jako dívat se na film, který jste si sami zrežírovali. Každý má svou vlastní představu o hrdinech a prostředí, ve kterém se pohybují. Byla by škoda, kdyby tato dobrodružství dnešní děti neprožívaly.“

Lukáš Hejlík na Listování

Věrní návštěvníci písecké Sladovny i knihovny projekt LiStOVáNí dobře znají. Existuje už od roku 2003 s cílem představit divákům všech generací zajímavé knihy neotřelou formou tzv. scénického čtení. Záměrem autorů je na knihu upozornit jako na neoddělitelnou součást života. Akce pro učitele se konala v rámci projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Písecku II“. Na tento workshop budou později navazovat setkání k dramatickému čtení ve spolupráci s paní Věrou Lukášovou ze Základní školy Kluky. „Knihy, které LiStOVání představuje, jsou také skvělým tipem na dárky pro naše děti. Můžeme se spolehnout, že zaujmou a budou je bavit.“, uzavírá za pořadatele Taťána Mládková.

Reflexe účastníků

Sedíte spolu s češtináři z Písku a okolí jako žáčci, a jako žáčci se královsky bavíte při LiStOVáNí. Závidím dnešním dětem, protože mají příležitost se učit čtení a o čtení takto zajímavou formou.

Vendula Bílková, ZŠ T. Šobra, Písek

Měli jsme u nás na škole LiStOVáNí (L. Hejlík a spol.) už několikrát pro žáky. V úterý 29.1. 2019 jsem v aule ZŠ E. Beneše mohl zažít, jaké to je, když pobaví scénické čtení plný sál dospěláků češtinářů z Písku a okolí. V každém je kus dítěte, malý i velký čtenář ocení příběh a práci s postavami. Vydařená akce pracovní skupiny čtenářská gramotnost MAP II Písecko.

Jaroslav Volf, ZŠ T. Šobra, Písek

Pozvánka na workshop Listování skupiny Lukáše Hejlíka

Všechny zájemce o podporu a rozvoj čtenářské gramotnosti

zveme na workshop

Listování skupiny Lukáše Hejlíka,

který se uskuteční 29.1.2019 od 15 hod. v aule ZŠ E. Beneše v Písku.

Účinkujícími jsou členové Jihočeského divadla České Budějovice Věra Hollá a Pavel Oubram. Moderátorem programu je Lukáš Hejlík.

Lukáš Hejlík
Věra Hollá
Pavel Oubram