Žáci ze škol z Písecka představili Příběhy našich sousedů

Žáci ze ZŠ E. Beneše, ZŠ J. K. Tyla a základních škol v Mirovicích a Čimelicích se zapojili do projektu neziskové organizace Post Bellum nazvaného Příběhy našich sousedů. Jejich úkolem bylo oslovit a vyzpovídat pamětníka, digitalizovat staré fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit televizní, rozhlasovou nebo psanou reportáž či dokument. Děti se díky projekty naučily pokládat otázky, vybrat z nasbíraného materiálu to nejdůležitější, hledat informace a také stříhat video a audiozáznamy, které pořídily při rozhovorech. Hlavně však získaly informace z historie 20. stolení od žijících pamětníků. Veřejná prezentace jejich pamětnických příběhů se uskutečnila tento týden v Městské knihovně Písek, a to i za účasti většiny oslovených pamětníků.

Projekt Příběhy našich sousedů se na Písecku konal poprvé a spolupracoval na něm Svazek obcí regionu Písecko v rámci projektu MAP II Písecko. „Do průběhu projektu výrazně zasáhl koronavirus, kvůli kterému se prodloužila doba jeho realizace z půl roku na více jak jeden a půl roku. Žáci však byli nesmírně šikovní a na svých příbězích pracovali i v době, kdy měly distanční výuku. Výsledné video a rozhlasové reportáže jsou krásně zpracované,“ řekla Jitka Soldátová, manažerka implemetnace projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Písecku II. Týmy z Písecka byly téměř jediné v České republice, které projekt i přes nouzová opatření dokončily. Věříme, že akce bude pokračovat i příští rok a zapojí se nám týmy z dalších škol.

Příběhy zpracované žáky z Písecka jsou zveřejněny na Písek (2019/2020) – Příběhy našich sousedů (pribehynasichsousedu.cz).

2. 7. 2021 | Aktuality, MAPII Písecko