Coworkingové centrum v Písku

Městská knihovna Písek nabízí k využití i několik coworkingových míst. Ta jsou vybavena elektrickými zásuvkami, datovým kabelem s internetovým připojením a wi-fi pokrytím.

V hale služeb lze využít tisk a kopírování, další možnosti nabízí celý objekt knihovny. K dispozici je i oddělený prostor pro jednání větších skupin. Místa vyhraněná pro uživatele si lze objednat v hale služeb (1NP) nebo na oddělení naučné literatury (3NP).

Sdílená kancelář (coworking – foyer, 3NP) Zdarma

foto: Jan Škrle

Wikipedie definuje coworking jako…

Coworking znamená v doslovném překladu spolu-práce. Jde o sdílený pracovní prostor pro nezávislé profesionály a jiné distanční pracovníky, kteří zde nezávisle na sobě vykonávají svou běžnou práci.

Ačkoliv první sdílené pracovní prostory začaly vznikat v roce 1989[1], termín coworking byl poprvé použit v roce 2005, kdy byla otevřena první společná kancelář v San Franciscu.[2] V Česku vznikají tato centra od roku 2009[3] převážně ve větších městech (Praha, Brno, Ostrava).

Pilíři coworkingu jsou: komunita, spolupráce, otevřenost, dostupnost.[4] Coworking by měl v podstatě tvořit ideální pracovní plochu pro samostatnou práci či spolupráci pro různé osoby, výhodou je, že i freelanceři mají možnost dodržovat běžnou pracovní dobu a mít své vlastní pracovní prostředí. Coworking tak nabízí možnost zbavit se pocitu izolace při práci z domu a zároveň poskytuje prostředí umožňující soustředění.

Kancelář pro coworking (či jinak řečeno tzv. coworkingové centrum) je obvykle vybavena potřebným kancelářským nábytkem a počítačovou sítí s internetovým připojením, případně také sdílenou síťovou tiskárnou. Součástí centra bývá rovněž vybavená kuchyňka, sociální zařízení, místo pro odpočinek či zasedací místnost s projektorem. Stálí uživatelé centra hradí pravidelný měsíční členský poplatek, zatímco jednorázové návštěvy bývají zpoplatněny od hodiny. Sdílená kancelář vyjde jednak levněji, ale důležitá je také už zmíněná společenská a psychologická funkce takového pracoviště.

Variantou jsou neformální coworking setkání

28. 6. 2023 | Aktuality, Nezařazené