Představujeme svazkové obce… VLASTEC

Vlastec je obec v Jihočeském krajiokrese Písek, ležící asi 7 km severovýchodně od města Písek. Obec leží jižně od soutoku řek Otavy s Vltavou, a protéká jí Křenecký potok. Ve Vlastci již funguje sbor dobrovolných hasičů.

Vlastec leží ve středu přírodně hodnotného území mezi Vltavou a Otavou, které jsou dnes součástí Orlické přehrady. Oblast, hlavně směrem k Vltavě, je v hojné míře využívána k rekreačním účelům a rybaření. Je zde také síť turistických a cykloturistických tras, které zpřístupňují přírodní krásy.

Obec Vlastec je tvořena jediným katastrálním územím, které nese rovněž název Vlastec. V něm se kromě vlastní vesnice Vlastec nachází ještě další dvě osady (části obce) – Červený Újezdec a Struhy.

Historie obce

Historie obce je úzce spjata s hradem Zvíkov, přičemž v dějinách je připomínána pod názvem VLASEK podle rodu, který osadu založil.

Mezi historické památky patří budova původní rychty v Červeném Újezdci, zmiňovaná již v 16.století,postupně přestavěna na renesanční zámeček. Dalšími památkami jsou Boží muka a tři kapličky z roku 1719.

více na odkazu níže…

více na VLASTEC Wikipedie

Oficiální stránky obce VLASTEC